تاریخ

تابوت عهد

تابوت عهد
تابوت عهد

تابوت عهد یا صندوق عهد (به عبری: אָרוֹן הָבְּרִית) (یا Aron Ha-berit) در باور یهودیان و مسیحیان، جعبه‌ای است چوبی، مزین و با روکشی از طلا که در آن دو لوح قانون که توسط خداوند به موسی پیامبر داده شده بود، نگهداری میشد. به عقیده آنان خداوند از طریق این صندوق با بنی‌اسرائیل سخن می‌گفت. این جعبه از مقدس‌ترین اشیاء برای یهودیان است. در زمان تصمیم گیریهای مهم فرشته‌ای به نام سکینه یا به عبری شِکینَه از آن خارج می‌شد و در هاله‌ای از دود فرامین الهی را به مردم ابلاغ می‌کرد.

این تابوت در زمان سموئیل نبی توسط فلسطینیان به سرقت رفت ولی به دلیل مصائبی که برای آنها به وجود آورد آن را پس دادند. بعدا در زمان حمله بخت‌النصر به اورشلیم این تابوت مفقود شد. درون این تابوت نسخه اصلی تورات که بر روی سنگ حکاکی شده وجود داشته است. مسلمانان هم به وجود این تابوت و سکینه مربوط به آن معتقدند و در قرآن در آیه ۲۴۸ سوره البقره بدان اشاره شده است. شیعیان معتقدند در آخرالزمان، مهدی موعود آن را پیدا کرده و نسخ اصلی تورات را عرضه خواهد کرد. و هیچکس از جای آن اطلاعی ندارد تا آنکه مهدی موعود ظهور کند و آن را به حرکت در آورد که نشانه امامت ایشان است واین همان صندوقی بود که مادر موسی او را در آن گذاشت.

تابوت عهد در قرآن

قرآن در آیه ۲۴۸ بقره/۲ از تابوت عهد یاد کرده است: «و قال لهم نبیهم ان ءایه ملکه ان یاتیکم التابوت فیه سکینه من ربکم و بقیه مما ترک ءال موسی و ءال هرون تحمله الملئکه و پیامبرشان به ایشان گفت نشانه پادشاهى وى این است که صندوق معروف دوباره به شما بر میگردد تا آرامشى از پروردگارتان باشد و باقى مانده‌اى از آنچه خدا به خاندان موسى و هارون داده بود در آن است فرشتگان آن را حمل میکنند که در این نشانه براى شما عبرتى هست اگر ایمان داشته باشید.»

این تابوت نشانه پادشاهى در بنی‌اسرائیل دانسته شده است. در پى درخواست بنى اسرائیل از پیامبرشان براى تعیین پادشاه (بقره/۲،۲۴۶) پیامبر عصر که به اختلاف نام او را ارمیا و شموئیل گفته‌اند طالوت (شائول) را حکمران قرارداد که اعتراض بنی‌اسرائیل را در پى داشت، به همین جهت او آمدن تابوت را نشانه خدایى بودن پادشاهى طالوت دانست.[۱] (بقره/۲،۲۴۷)

270px-Folio_29r_-_The_Ark_of_God_Carried_into_the_Temple

منبع:ویکی‌پدیا

محمد نصیریان

مشخصات فردی نام: محمد نصیریان تاریخ تولد: ۳ مرداد ۱۳۶۸ جنسیت: مرد – مجرد محل سکونت: ایران – شیراز تحصیلات سطح تحصیلات: دانشجوی دکتری مدیریت صنعتی رشته تحصیلی: مدیریت صنعتی گرایش تولید و عملیات محل تحصیل: دانشگاه آزاد یزد

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. سایتت عالیه . منکه دلم میخواد ساعتها وقت داشتم و همه ی مطالبت را میخواندم . ولی با کمی وقت باز هم از خواندن قسمتی از آنها لذت میبرم . خوشم میاد هر دفعه که میام با پستهای جدیدی روبرو میشم و این برای من خیلی با ارزش هست ممنونم که میای و متذکر میشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا