خلاصه کتابدانشگاهمعرفی کتاب

دانلود رایگان خلاصه کتاب سازمان‌ها، سیستم‌های عقلایی، طبیعی و باز ریچارد اسکات

ريچارد اسكات

يچارد اسكات

ريچارد اسكات در اين كتاب ( سازمان‌ها، سيستم‌هاي عقلایی، طبيعی و باز )  سعي شده است كه تئوري‌هاي گوناگون نوشته‌شده در زمينه مطالعه سازمان‌ها در بدنه واحد كلي‌تري به هم متصل شده و پيشنهاد شده است كه بسياري از تئوري‌ها مي‌توانند حول چند نگرش تئوري عام‌‌تر كه جامع‌تر بوده و مقايسه را آسان‌تر مي‌كنند طبقه‌بندي شوند.

در اين كتاب با اذعان به اين كه مطالعه سازمان‌ها يك فعاليت‌ ميان‌رشته‌اي بوده و انسان‌شناسان و اقتصاددانان، دانشمندان علوم سياسي و جامعه‌شناسان مساعدت‌هاي زياد و مهمي در اين باره انجام داده‌اند، نسبت به كارهاي جامعه‌شناسان توجه خاصي مبذول داشته و چارچوب نظري اصلي مورد استفاده جامعه‌شناختي بوده است.

كتاب مشتمل بر چهار بخش و 13 فصل است. بخش اول با عنوان “آشنايي با سازمان‌ها” دربرگيرنده تنها يك فصل با عنوان ”موضوع، سازمان‌ها است“ مي‌باشد. بخش دوم با عنوان”سه ديدگاه به سازمان‌ها” در برگيرند‌ه 4 فصل است: “سازمان‌ها به عنوان سيستم‌هاي عقلايي”، “سازمان‌ها به عنوان سيستم‌هاي طبيعي”، “سازمان‌ها به عنوان سيستم‌هاي باز” و”تركيب نگرش‌ها”. بخش سوم، با عنوان “محيط‌ها، استراتژي‌ها و ساختارها” مشتمل بر 6 فصل به اين شرح مي‌باشد: “نظريات محيطي”، “تأسيس سازمان‌ها”، “تعيين و گسترش مرز”، “منابع پيچيدگي ساختاري، هسته فني”، “منابع پيچيدگي ساختاري، بخش‌هاي حاشيه‌اي” و “اهداف، شدت و كنترل”.

بخش آخر با عنوان “سازمان‌ها و اجتماع”دو فصل، با عنوان‌هاي “آسيب‌شناسي سازماني” و “اثربخشي سازمان” را در بر مي‌گيرد.

در اين جا به شكل مختصر مروري بر اين 13 فصل ارائه مي‌گردد.

بخش اول: آشنايي با سازمان‌ها

بخش دوم: سه نگرش در مورد سازمان‌ها

فصل سوم: سازمان‌ها به عنوان سيستم طبيعی

فصل چهارم: سازمان ها به عنوان سيستم‌هاي باز

 فصل پنجم: تركيب نگرش‌ها

فصل ششم: نظريات محيطی

فصل هفتم: تأسيس سازمان‌ها

فصل هشتم: تعيين و گسترش

فصل نهم : منابع پيچيدگي ساختاري: هسته فني

فصل دهم: منابع پيچيدگي ساختاري: بخش‌هاي حاشيه‌ای
فصل يازدهم: اهداف،‌قدرت و كنترل
فصل دوازدهم: آسيب شناسي سازمان‌ها
فصل سيزدهم: اثربخشی سازمانی
5

محمد نصیریان

مشخصات فردی نام: محمد نصیریان تاریخ تولد: ۳ مرداد ۱۳۶۸ جنسیت: مرد – مجرد محل سکونت: ایران – شیراز تحصیلات سطح تحصیلات: دانشجوی دکتری مدیریت صنعتی رشته تحصیلی: مدیریت صنعتی گرایش تولید و عملیات محل تحصیل: دانشگاه آزاد یزد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا