خلاصه کتابدانشگاهمعرفی کتاب

دانلود رایگان خلاصه کتاب سازمان‌ها، سیستم‌های عقلایی، طبیعی و باز ریچارد اسکات

ريچارد اسكات

یچارد اسکات

ریچارد اسکات در این کتاب ( سازمان‌ها، سیستم‌های عقلایی، طبیعی و باز )  سعی شده است که تئوری‌های گوناگون نوشته‌شده در زمینه مطالعه سازمان‌ها در بدنه واحد کلی‌تری به هم متصل شده و پیشنهاد شده است که بسیاری از تئوری‌ها می‌توانند حول چند نگرش تئوری عام‌‌تر که جامع‌تر بوده و مقایسه را آسان‌تر می‌کنند طبقه‌بندی شوند.

در این کتاب با اذعان به این که مطالعه سازمان‌ها یک فعالیت‌ میان‌رشته‌ای بوده و انسان‌شناسان و اقتصاددانان، دانشمندان علوم سیاسی و جامعه‌شناسان مساعدت‌های زیاد و مهمی در این باره انجام داده‌اند، نسبت به کارهای جامعه‌شناسان توجه خاصی مبذول داشته و چارچوب نظری اصلی مورد استفاده جامعه‌شناختی بوده است.

کتاب مشتمل بر چهار بخش و 13 فصل است. بخش اول با عنوان “آشنایی با سازمان‌ها” دربرگیرنده تنها یک فصل با عنوان ”موضوع، سازمان‌ها است“ می‌باشد. بخش دوم با عنوان”سه دیدگاه به سازمان‌ها” در برگیرند‌ه 4 فصل است: “سازمان‌ها به عنوان سیستم‌های عقلایی”، “سازمان‌ها به عنوان سیستم‌های طبیعی”، “سازمان‌ها به عنوان سیستم‌های باز” و”ترکیب نگرش‌ها”. بخش سوم، با عنوان “محیط‌ها، استراتژی‌ها و ساختارها” مشتمل بر 6 فصل به این شرح می‌باشد: “نظریات محیطی”، “تأسیس سازمان‌ها”، “تعیین و گسترش مرز”، “منابع پیچیدگی ساختاری، هسته فنی”، “منابع پیچیدگی ساختاری، بخش‌های حاشیه‌ای” و “اهداف، شدت و کنترل”.

بخش آخر با عنوان “سازمان‌ها و اجتماع”دو فصل، با عنوان‌های “آسیب‌شناسی سازمانی” و “اثربخشی سازمان” را در بر می‌گیرد.

در این جا به شکل مختصر مروری بر این 13 فصل ارائه می‌گردد.

بخش اول: آشنایی با سازمان‌ها

بخش دوم: سه نگرش در مورد سازمان‌ها

فصل سوم: سازمان‌ها به عنوان سیستم طبیعی

فصل چهارم: سازمان ها به عنوان سیستم‌های باز

 فصل پنجم: ترکیب نگرش‌ها

فصل ششم: نظریات محیطی

فصل هفتم: تأسیس سازمان‌ها

فصل هشتم: تعیین و گسترش

فصل نهم : منابع پیچیدگی ساختاری: هسته فنی

فصل دهم: منابع پیچیدگی ساختاری: بخش‌های حاشیه‌ای
فصل یازدهم: اهداف،‌قدرت و کنترل
فصل دوازدهم: آسیب شناسی سازمان‌ها
فصل سیزدهم: اثربخشی سازمانی
5

محمد نصیریان

مشخصات فردی نام: محمد نصیریان تاریخ تولد: ۳ مرداد ۱۳۶۸ جنسیت: مرد – مجرد محل سکونت: ایران – شیراز تحصیلات سطح تحصیلات: دانشجوی دکتری مدیریت صنعتی رشته تحصیلی: مدیریت صنعتی گرایش تولید و عملیات محل تحصیل: دانشگاه آزاد یزد

نوشته های مشابه

‫۵ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا