علمی

پل انیشتین

آلبرت اینشتین
آلبرت اینشتین

گرچه بر اساس عقیده انیشتین سیاهچاله ها آنقدر عجیب و نامتعارف بودند که نمی توان انتظار یافتن آن ها را در طبیعت داشت، با این حال او با طرح کردن احتمال وجود کرمچاله ها در قلب یک سیاهچاله، نشان داد که سیاهچاله ها می توانند از این هم عجیب تر باشند.ریاضیدانان آن ها را فضاهای متصل چندگانه نامیدند.فیزیکدان ها به آن ها کرمچاله می گویند زیرا همانند سوراخ کرم ها در زمین،کرمچاله ها نیز مسیری میانبر بین دو نقطه ایجاد می کنند.این کرمچاله ها دروازه های ورود به ابعاد بالاتر هستند.
نام آنها هرچه باشد، ممکن است کرمچاله ها سرانجام بتوانند ابزار مناسبی برای سفر درون ابعاد مختلف فراهم کنند.
ایده ی جدید انیشتین و روزن توصیف یک الکترون که اغلب به صورت یک نقطه ی کوچک بدون ساختار درونی تصور می شد به عنوان یک سیاهچاله بود.با استفاده از این روش این امکان به وجود می آمد تا بتوان از نسبیت عام برای توصیف رموز دنیای کوانتوم در یک نظریه ی میدان یکپارچه استفاده کرد.

آنها با پاسخ استاندارد سیاهچاله شروع کردند که به یک کوزه ی بزرگ با گلوگاهی دراز شباهت دارد.آنگاه آن را از محل گلوگاه بریده و با سیاهچاله ی واژگون شده ی دیگری ادغام کردند.انیشتین معتقد بود این ترکیب عجیب ولی در عین حال پیوسته و هموار در اصل سیاهچاله ایی مستقل از تکینگی است و شاید بتواند مثل یک الکترون عمل کند.

امروزه کیهانشناسان عقیده دارندکه پل انیشتین – روزن می تواند به صورت دروازه ایی بین دو جهان عمل کند.به این ترتیب که احتمال دارد روزی هنگام حرکت آزادانه در یک جهان ناگهان به داخل سوراخ کشیده شویم و از طرف دیگر از طریق یک سفیدچاله بیرون بیاییم.

پل انیشتین
پل انیشتین

از دید انیشتین هر پاسخی برای معادلات او اگر با نقطه ی شروعی که از نظر فیزیک پذیرفتنی باشد آغاز شود حتما به یک شیء که از نظر فیزیکی محتمل است منجر می شود.اما نگرانی او سقوط به درون سیاهچاله و ورود به یک دنیای موازی دیگر نبود.نیروهای کششی در مرکز سیاهچاله بینهایت است و اتم های بدن فرد بدشانسی که به درون سیاهچاله سقوط کرده به دلیل میدان گرانش از هم پاشیده می شوند.

پل انیشتین – روزن به صورت لحظه ایی باز شده و چنان سریع بسته می شود که هیچ جسمی نمی تواند از داخل ٱن برای رسیدن به سمت دیگر به موقع عبور کند.
انیشتین این گونه مطرح کرد که گرچه کرمچاله ها وجود دارند ولی موجودات زنده هیچگاه نمی توانند از درون یکی از آن ها عبور کرده و سپس برای صحبت در مورد آن چه بر آن ها گذشته است، زنده بمانند.

اما امروزه می دانیم که می توان با توجه به پیشرفت پر سرعت فن آوری و دانش بشری در آینده احتمال اینکه بتوان دهانه ی کرمچاله را برای ورود موجود زنده باز نگه داشت وجود دارد.
آیا می توان روزی وارد یک کرمچاله شد و از طریق آن وارد یک جهان دیگر شد؟
پرسشی است که باید در اینده پاسخ آن را بیابیم.

محمد نصیریان

مشخصات فردی نام: محمد نصیریان تاریخ تولد: ۳ مرداد ۱۳۶۸ جنسیت: مرد – مجرد محل سکونت: ایران – شیراز تحصیلات سطح تحصیلات: دانشجوی دکتری مدیریت صنعتی رشته تحصیلی: مدیریت صنعتی گرایش تولید و عملیات محل تحصیل: دانشگاه آزاد یزد

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا